Νέα ιστοσελίδα

Σας ενημερώνουμε ότι από 6/9/2022 ο παρόν ιστότοπος δεν ενημερώνεται.

Παρακαλώ επισκεφτείτε τη νέα ιστοσελίδα του σχολείου https://blogs.sch.gr/1gymaspr/

KΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!!!

Σας ενημερώνουμε ότι κατα τους θερινούς μήνες το Σχολείο μας θα είναι ανοικτό κάθε Τρίτη 8.00-14.0Ο π.μ .

Ο Σύλλογος καθηγητών του Σχολείου  εύχεται  σε όλους, μαθητές, γονείς και κηδεμόνες  : <<Καλό Καλοκαίρι!>>και << Καλές Διακοπές!>>

GYMNASIUM

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑΣ : Ο ΜΠΟΥΡΛΟΤΙΕΡΗΣ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ

Στο πλάισιο του προγράμματος << 1821 >> :18 ΑΡΕΤΕΣ ΗΓΕΣΙΑΣ , 21 ΑΡΧΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ , ο μαθητής Τσεβάς Γεώργιος Δημητρίου με δική του πρωτοβουλία , έγραψε, ζωγράφισε και παρουσιάζει το Θέατρο Σκιών με τον τίτλο << Παπαφλέσσας - Ο μπουρλοτιέρης των ψυχών>> .Καραγκιοζοπαίχτης : Γεώργιος Δ Τσεβάς. Πίσω από τη σκηνή : Πατεράκης Αναστάσιος , Ταχτάς Κωνσταντίνος ,Μουσική Επιμέλεια : Τσεβάς Παναγιώτης. Κείμενα : Τσεβάς Γεώργιος του Δημητρίου. Επιμέλεια παρουσίασης , Τεχνική υποστήριξη, Σκηνικά : Μπιλίδης Παναγιώτης,. Οι παραστάσεις δίνονται  για τις τάξεις Α, Β ΚΑΙ Γ στην αίθουσα προβολών .Υπεύθυνες προγράμματος : Καραθανάση Γεωργία, Κανέλλη Δάφνη, Δημαγγέλου Ευφροσύνη.

Το βίντεο δημιούργησε και επιμελήθηκε ο ίδιος ο Τσεβάς Γεώργιος.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΡΑΠΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022

Κανόνες Γραπτών Εξετάσεων
1. Δεν επιτρέπονται κινητά και ψηφιακά ρολόγια.
2. Δεν επιτρέπονται βιβλία και σημειώσεις εντός των αιθουσών.
3. Επιτρέπεται η χρήση μόνο μπλε ή μαύρου στυλό (διαρκείας), να έχουν τουλάχιστον δύο.
4. Δεν επιτρέπονται διορθωτικά.
5. Η πρώτη βάρδια απομακρύνεται από το χώρο του σχολείου μετά το πέρας του ωραρίου της.
6. Απαραίτητη η χρήση μάσκας (οι μαθητές φροντίζουν να την έχουν από το σπίτι τους) στην αίθουσα εξέτασης.
7. Δεν ειδοποιούνται τηλεφωνικά οι μαθητές για την καθυστερημένη προσέλευσή τους την ώρα της γραπτής εξέτασης.
8. Οι γραπτές εξετάσεις είναι υποχρεωτικές.
9. Επιτρέπεται οι μαθητές να έχουν μαζί τους ένα μπουκάλι νερό.
Ευχαριστούμε θερμά τους μαθητές που βοήθησαν στην προετοιμασία των εξετάσεων (σφράγισμα στις κόλλες).
Καλή δύναμη και καλή επιτυχία στους μαθητές μας!!!

Το Πείραμα του Ερατοσθένη στο 1ο Γυμνάσιο Ασπροπύργου

Οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου Ασπροπύργου υλοποίησαν, κατά την εαρινή ισημερία, το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της γης . Η δράση διοργανώθηκε
από την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε.), με την έγκριση του ΥΠΑΙΘ και την υποστήριξη του Ινστιτούτου Αστρονομίας,
Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών και Τηλεπισκόπησης (Ι.Α.Α.Δ.Ε.Τ.) του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών.

EPAINOS  IMG 20220323 232359    IMG 20220323 232154

Γνωρίζοντας τις Διαστημικές Αποστολές στα πέρατα του Ηλιακού μας Συστήματος

Στις 20 Μαΐου 2022 οι μαθητές του προγράμματος Αστρονομίας του σχολείου μας "Του Ουρανού τα Παραμύθια" συμμετείχαν σε επιμορφωτική δράση με τίτλο «Η ηλιόσφαιρα και οι αποστολές Cassini και Voyager" . Την εισήγηση πραγματοποίησε Ο Δρ. Κ. Διαλυνάς , μέλος της ομάδας Cassini-Magnetospheric Imaging Instrument και μέλος των ομάδων Voyager 1 και Voyager 2/Low Energy Charged Particle . Μετά το πέρας της εισήγησης οι μαθητές/ τριες είχαν τη δυνατότητα να υποβάλλουν ερωτήματα στον εισηγητή.

viber image 2022 05 20 12 38 15 405 viber image 2022 05 20 17 35 56 758viber image 2022 05 20 17 35 56 898

Διδακτική Επίσκεψη στο Ίδρυμα Ευγενίδου

Στις 16/11/2021,στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής, τα τμήματα Γ3, Γ4 του σχολείου μας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Ίδρυμα Ευγενίδου (Πλανητάριο) . Οι μαθητές χωρίστηκαν σε δύο ομάδες. Η πρώτη παρακολούθησε πειράματα Φυσικής ενώ η δεύτερη την κινηματογραφική παράσταση θόλου << Ταξιδευτές του Ηλιακού Συστήματος> .Οι μαθητές επισκέφθηκαν και το Ίδρυμα << Σταύρος Νιάρχος>>
Υπεύθυνη καθηγήτρια : Δημαγγέλου Εφη.
Συνοδοί καθηγητές : Κανέλλη Δάφνη, Χρυσικού Νίκη, Καραθανάση Γεωργία.

• B.jpg
  • Α.jpg
    Α.jpg

ΕΚΤΑΚΤΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Επειδή το σχολείο μας τελεί υπό κατάληψη τα μαθήματα θα γίνουν μέσω τηλεδιάσκεψης, σύμφωνα με το υπάρχον πρόγραμμα του Σχολείου μας.

Η διάρκεια του κάθε διαδικτυακού μαθήματος είναι 40 λεπτά και ακολουθεί διάλειμμα 10 λεπτών.

Η έναρξη και η λήξη της κάθε διδακτικής ώρας είναι οι ακόλουθες:

1η ώρα: 8:30 - 9:10

2η ώρα: 9:20 - 10:00

3η ώρα: 10:10 - 10:50

4η ώρα: 11:00 - 11:40

5η ώρα: 11:50 - 12:30

6η ώρα: 12:40 - 13:20

7η ώρα: 13:30 - 14:10

Για να συνδεθείτε στα μαθήματά σας θα πατήσετε πάνω στο σύνδεσμο του κάθε καθηγητή στον πίνακα που ακολουθεί:

ΠΙΝΑΚΑΣ ΣΥΝΔΕΣΜΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ

H Διευθύντρια

Ντάρα Μαργαρίτα

ΛΗΞΗ ΚΑΤΑΛΗΨΗΣ

Σας ενημερώνουμε ότι από αύριο το Σχολείο λειτουργεί κανονικά και τα μαθήματα θα πραγματοποιηθούν δια ζώσης.

Οι μαθητές που θα προσέλθουν αύριο στο σχολείο θα πρέπει να έχουν μαζί τους βεβαίωση αρνητικού self test και να το έχουν δηλώσει στο edupass.
                                                                                                                                                  Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ
                                                                                                                                                 ΝΤΑΡΑ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ

ΓΙΟΡΤΗ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2021

Την Τετάρτη 27 Οκτωβρίου 2021 πραγματοποιήθηκε στον προαύλιο χώρο του Σχολείο μας η γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου. Υπεύθυνη γιορτής η κ. Σπανακά Αδαμαντία.Τα παιδιά παρουσίασαν με μοναδικό, πρωτότυπο και ευφυή τρόπο την ΄΄Αλφαβήτα του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου στην Ελλάδα και τον Κόσμο΄΄.Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν και ιδιαίτερα στην κ. Σπανακά.

big image
  • le petit matre corrig.jpg
    le petit matre corrig.jpg