1821-2021: 200 Χρόνια. Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΕΤΕΙΟΣ

1821-2021 : 200 Χρόνια.

Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΕΤΕΙΟΣ

Η Επανάσταση του 1821 συνδέεται με το παρόν και το μέλλον και μπορεί να αποτελέσει έμπνευση για μεγάλες δημιουργίες στις νέες γενιές. Μας τροφοδοτεί με ηρωικά παραδείγματα, με συναισθήματα θαυμασμού, μας διδάσκει γενναιοψυχία, υποδεικνύει νέους δρόμους, ανοίγει νέους ορίζοντες και πάνω από όλα αποτελεί ψηφίδα στον χάρτη της παγκόσμιας Ιστορίας.

Η σύγχρονη Ελλάδα συνεχίζει, μαθαίνει από την Ιστορία της και εξελίσσεται.

Με αφορμή την συμπλήρωση 200 ετών από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης, οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου Ασπροπύργου, ανατρέχοντας σε Ιστορικές πηγές, βιογραφίες αγωνιστών καθώς και αποσπάσματα από Ιστορικά και Λογοτεχνικά κείμενα, σχετικά με την Επανάσταση, ετοίμασαν ένα επετειακό αφιέρωμα σε ήρωες και μάχες που καθόρισαν τον Αγώνα για την απελευθέρωση, προσθέτοντας έτσι το δικό τους λιθαράκι στον Ελληνικό Πολιτισμό.

Υπεύθυνες για την επιμέλεια και τον συντονισμό αυτής της δράσης είναι οι καθηγήτριες :

Κανέλλη Δάφνη (ΠΕ02 : Φιλόλογος)

Καραθανάση Γεωργία (Υποδιευθύντρια - ΠΕ05: Γαλλικής Φιλολογίας)

Οι μαθητές που συμμετέχουν :

Β΄

Ηλία Σοφία, Μαυράκης Ιωάννης, Παναγιώτη Χριστίνα, Παντελιά Αριάδνη,

Πετρόγιαννου Αικατερίνη, Πετρόγιαννου Αλεξάνδρα, Πετρόγιαννου Μαρία,

Πηλιχού Θεοδώρα, Πηλιχού Μελετία

Γ΄

Παπαδά Ελένη, Πετρόγιαννος Ευάγγελος, Πισσάνη Σωτηρία, Ρωμαίου Μαρία

ΓΙΟΡΤΗ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ, την Τετάρτη 24/3/2021

1821-2021 : 200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ

Η Υποδιευθύντρια κ. Καραθανάση Γεωργία και η φιλόλογος  κ. Κανέλλη Δάφνη διοργάνωσαν ένα επετειακό αφιέρωμα στην Ελληνική Επανάσταση του 1821 με αφορμή την συμπλήρωση 200 ετών από την κήρυξη του Εθνικού απελευθερωτικού Αγώνα.

ΕΠΙΤΙΜΟΣ ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟΣ ΟΜΙΛΗΤΗΣ ΗΤΑΝ Ο Κ. ΚΑΠΕΡΩΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΥΠΟΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΕΝ ΑΠΟΣΤΡΑΤΕΙΑ, ΠΡΩΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΙΚΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ.

Η γιορτή πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά από το χώρο του σχολείου την Τετάρτη 24/3 στις 9.30.

Για να  την παρακολουθήσετε  συνδεθείτε μέσω της διαδικτυακής  πλατφόρμας Cisco  Webex meetings στην ηλεκτρονική διεύθυνση της κ. Καραθανάση:
https://minedu-secondary.webex.com/meet/gkarath ή εναλλακτικά :  1214880356

Παρακαλώ πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο για να δείτε το πρόγραμμα της γιορτής

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΓΙΟΡΤΗΣ

Επισήμανση: Για την επέτειο της 25ης Μαρτίου μπορείτε να προβάλλετε τα 2 ακόλουθα βίντεο από το Κινηματογραφικό Αρχείο του Πολεμικού Μουσείου της Αθήνας

EugèneDelacroix : Η Ελλάδα στα ερείπια του Μεσολογγίου

25h Martiou

«Οι Έλληνες δεν απετίναξαν μόνον τον ζυγόν υπό τον οποίον οι ίδιοι ετέλουν, αλλά κατήργησαν εμμέσως την έννοιαν παντός ζυγού εις την Ευρώπην ολόκληρον, δημιουργήσαντες τας ηθικάς και πολιτικάς προϋποθέσεις διά την εκδήλωσιν των διαφόρων εθνικών εξεγέρσεων, αι οποίαι, είτε επιτυχούσαι, ως εν Ιταλία, είτε επανειλημμένως και τραγικώς κατασταλείσαι, ως εν Πολωνία, έδωσαν εις τον 19ον αιώνα το χρώμα του και το μέγα ιστορικόν του νόημα».

Παναγιώτης Κανελλόπουλος, Τα Δοκίμια, τ. Β΄, Ιστορικά Δοκίμια, εκδ. Εταιρείας Φίλων Παν. Κανελλόπουλου, Αθήνα

programma 25hs 1

programma 25hs 2

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 25ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2021