18 Αρετές ηγεσίας, 21 Αρχές για τη Νίκη

Η Επανάσταση του 1821 συνδέεται με το παρόν και το μέλλον και μπορεί να αποτελέσει έμπνευση για μεγάλες δημιουργίες στις νέες γενιές. Μας τροφοδοτεί με ηρωικά παραδείγματα, με συναισθήματα θαυμασμού, μας διδάσκει γενναιοψυχία, υποδεικνύει νέους δρόμους, ανοίγει νέους ορίζοντες και πάνω από όλα αποτελεί ψηφίδα στον χάρτη της παγκόσμιας Ιστορίας.

Η σύγχρονη Ελλάδα συνεχίζει, μαθαίνει από την Ιστορία της και εξελίσσεται.

Με αφορμή την συμπλήρωση 200 ετών από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης, οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου Ασπροπύργου,  μελετώντας και ανατρέχοντας σε Ιστορικές πηγές, βιογραφίες αγωνιστών καθώς και αποσπάσματα από Ιστορικά και Λογοτεχνικά κείμενα, σχετικά με την  Ελληνική Επανάσταση, θα γνωρίσουν ήρωες και μάχες που καθόρισαν τον Αγώνα για την απελευθέρωση και θα γίνουν κοινωνοί της Σύγχρονης Ελληνικής και Ευρωπαικής Ιστορίας και του  Ελληνικού Πολιτισμού.

Πόσο αλήθεια διαχρονικά είναι τα λόγια των ηρώων του 21 ,τα λόγια του Μακρυγιάννη, ο οποίος μέσα από τα βάθη των αιώνων έρχεται στην σημερινή Ελλάδα  και μας φωνάζει δυνατά :

<< Είμαστε στο ΕΜΕΙΣ και όχι στο Εγώ >>,

τα λόγια  του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη ,ο οποίος απευθυνόμενος  στην μαθητιώσα νεολαία προτρέπει  :

<<  Παιδιά μου να σκλαβωθείτε στα γράμματά σας.

Η προκοπή και η μάθηση να μην γίνει σκεπάρνι μόνο για το άτομό σας.

Να  κοιτάζει και το καλό της κοινότητος. Και μεσα στο καλό αυτό βρίσκεται και το δικό σας.

Εις εσάς μένει να ισιώσετε και  να στολίσετε τον τόπο, που εμείς ελευθερώσαμε >>.

Γιατί όπως λέει και ο μεγάλος μας ποιητής Ανδρέας Κάλβος :

<< Θέλει Αρετήν και Τόλμην η Ελευθερία >>

Υπεύθυνες για την επιμέλεια και τον συντονισμό αυτής της δράσης είναι οι καθηγήτριες :

Καραθανάση Γεωργία ( ΠΕ05: Γαλλικής Φιλολογίας - Υποδιευθύντρια)

Κανέλλη Δάφνη (ΠΕ02 : Φιλόλογος)

Δημαγγέλου Ευφροσύνη ( ΠΕ04.01 Φυσικός)

25h Martiou