Εκδήλωση παρουσίασης του κατεχόμενου Ελληνικού-Κυπριακού σχολείου του "Ριζοκαρπάσου"

Την επόμενη ημέρα στον ίδιο χώρο και ώρα πραγματοποιήθηκε η ίδια εκδήλωση από το 3ο γυμνάσιο Ασπροπύργου σε 100 μαθητές του.

Οι εκδηλώσεις αυτές άρχισαν να προετοιμάζονται από το καλοκαίρι του 2015. Απαίτησαν  συνεργασία αρκετών προσώπων, φορέων, υπηρεσιών και σχολείων.

Τον συντονισμό των εκδηλώσεων είχε ο διευθυντής του σχολείου μας κ. Ζερβίδης. θ. Γεώργιος, ο οποίος προσφώνησε ως εξής την εκδήλωση:

<<Με μεγάλη και ιδιαίτερη χαρά, σας  καλωσορίζουμε  στην σημερινή εκδήλωση του σχολείου μας. Ευχαριστούμε τις εκπαιδευτικές αρχές της Κυπριακής Δημοκρατίας που παραχώρησαν άδεια στον κύπριο συνάδελφο, ώστε να είναι κοντά μας σήμερα. Πρωτίστως, ευχαριστούμε τον κ. Καρατζή  Παναγιώτη, που ανταποκρίθηκε άμεσα στο κάλεσμα μας. Ευχαριστούμε τον δήμο Ασπροπύργου που μας παραχώρησε το Πνευματικό κέντρο  γι΄αυτές  τις  εκδηλώσεις.Ιδιαίτερα  ευχαριστούμε για την όλη βοήθεια τον γενικό γραμματέα του , τον κ. Χούπη  Αθανάσιο. Ευχαριστούμε θερμά, όλους όσους ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση μας :

1) Τον πρεσβευτή της Κυπριακής Δημοκρατίας  στην Ελλάδα και πρώην υπουργό  παιδείας της  Κύπρου, κ. Κενεβέζο  Κυριάκο.

2) Τον γενικό διευθυντή της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης δυτικής Αττικής κ. Αργυρίου Αργύριο.

3) Την παιδαγωγική σύμβουλο του σχολείου μας κ. Αθανασοπούλου Γεωργία.

4) Τον πρόεδρο του δημοτικού συμβουλίου του δήμου κ. Τσίγκο  Ισίδωρο.

5) Τον αντιδήμαρχο κ. Παπαδόπουλο Αναστάσιο.

6) Τον αντιδήμαρχο κ. Κωνσταντινίδη

7) Τον δημοτικό σύμβουλο κ. Τσολερίδη  Κωνσταντίνο.

8) Τον γ.γ. του δήμου κ. Χούπη  Αθανάσιο.

9)Τον διευθυντή του ΓΕΛ κ. Σαρρή Αντώνιο

10) Τον διευθυντή του ΕΠΑΛ κ.. Γατσώρη  Θεόδωρο.

11) Τον πρόεδρο του Δ.Σ. γονέων και κηδεμόνων κ. Καλλιέρη  Κωνσταντίνο καθώς και όλο το συμβούλιο.

12) Την πρόεδρο του ιδρύματος <<Άγιος Αλέξανδρος>> Συμεωνίδη  Ασπασία.

13) Την αγαπητή, αξέχαστη, συνταξιούχο πλέον συνάδελφο κ . Τρακόση  Αγγελική.

14) Όλους τους συναδέλφους που συνόδευσαν τους μαθητές μας.

Αντικείμενο της σημερινής εκδήλωσης είναι η παρουσίαση του κατεχόμενου σχολείου του  Ριζοκαρπάσου. Το σχολείο αυτό  έχει μια φοβερή ιδιαιτερότητα: Είναι το μοναδικό  ελληνικό σχολείο υπό κατοχή. Στις μέρες μας που ο ελληνισμός αλέθεται ξανά στις μυλόπετρες της  Ιστορίας, το έργο των συναδέλφων  που υπηρετούν στο σχολείο αυτό  παίρνει άλλη διάσταση. Οι  Έλληνες  βρισκόμαστε στο επίκεντρο κοσμογονικών αλλαγών. Για να διατηρηθεί η ελληνική μας συνείδηση και ταυτότητα έχουμε χρέος να προασπίσουμε τη γλώσσα, τον πολιτισμό, την ιστορία, τη θρησκεία μας. Γι? αυτό έχει τεράστια σημασία η διατήρηση στο Ριζοκάρπασο, ενός πυρήνα ελληνικότητας. >>

Ακολούθησαν χαιρετισμοί από τον κύπριο πρέσβη, τον γενικό διευθυντή κ. Αργυρίου ,τον κ. Κ αλλιέρη  εκ μέρους των γονέων και εκ μέρους των δημοτικών αρχών, ο κ. Χούπης, ο οποίος διάβασε και χαιρετισμό του δημάρχου κ. Μελετίου που βρισκόταν στην Κίνα.

Αμέσως μετά τον λόγο πήρε ο κύπριος συνάδελφος .Ο πρόεδρος των μαθητών ευχαρίστησε για την εκδήλωση και  έδωσε χαιρετισμούς στους κύπριους μαθητές.

Τέλος, έγινε απονομή  αναμνηστικών δώρων στον κ. Καρατζή  από τις δημοτικές αρχές και τους γονείς.

Ο Δ/ντης

Ζερβίδης Γεώργιος

Διαβάστε την ευχαριστήρια επιστολή του πρέσβη της Κύπρου κ. Κυριάκου Κενεβέζου προς το Διευθυντή του σχολείου μας.

Δείτε φωτογραφίες και βίντεο από την εκδήλωση: